Masa bitumiczna do remontów dróg

Wybór właściwego typu hydroizolacji, wpływa na poprawną pracę elementu chronionego. Jeżeli na tym etapie budowy czy renowacji zostaną popełnione błędy, mogą pojawić się przecieki oraz postępujące procesy destrukcyjne. Zwłaszcza w przemyśle drogowym istotne jest to aby masy bitumiczne były najwyższej jakości. Masa bitumiczna jest materiałem o szerokim zastosowaniu. Gotowa masa dostępna w naszej ofercie.

Masa bitumiczna – co to jest?

Masa asfaltowa, warstwa bitumiczna jest mieszanką, która składa się z kruszyw, lepiszcza – zazwyczaj asfaltu i różnego rodzaju wypełniaczy. Mieszanki o tego typu składzie wykorzystywane były już od początku XX wieku. Używano ich do tworzenia nawierzchni drogowych oraz remontów. Można ją także wykorzystać jako hydroizolacje bitumiczne.

Proces produkcji masy bitumicznej polega na przesiewaniu, a następnie dzieleniu rozgrzanego kruszywa na frakcje, które są składowane w komorach. Potem materiał dozowany jest według wagi i przenoszony do mieszalnika. Podajnik ślimakowy pozwala na dozowanie oraz umieszczanie w silosach. Produkcja masy bitumicznej może odbywać się zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Rodzaje mas bitumicznych – bitum a asfalt

Materiały hydroizolacyjne na bazie bitumów, występować mogą jako np.:

  • Masa bitumiczno-kauczukowa – może być rozrzedzana wodą lub rozpuszczalnikiem. Po nałożeniu, powstaje gumowa, elastyczna powłoka. Masę można stosować wewnątrz obiektów. Z wykorzystaniem masy z kauczukiem, prowadzić można prace nad klejeniem produktów z polistyrenu ekstrudowanego i ekspandowanego,
  • Masa asfaltowo-żywiczna – to półpłynny środek, gotowy do przeprowadzania hydroizolacji. Może pełnić funkcję izolacji przeciwwodnej, jeśli zastosuje się jej kilka warstw. Zalecany do stosowania na zewnątrz. Masę używa się jako warstwę szczepną przy montażu papy i pracach konserwacyjnych nad pokryciami dachowymi, które wykonane są z bitumicznych elementów,
  • Masa asfaltowo-polimerowa – ma postać gęstej papy i zazwyczaj wykorzystuje się ją do wykonywania izolacji pionowych oraz poziomych lekkiego typu,
  • Jednoskładnikowe masy bitumiczne – stosowana najczęściej przy pracach konserwacyjnych albo renowacyjnych na dachach, które pokryte są materiałami bitumicznymi,
  • Dwuskładnikowe masy bitumiczne – z jej wykorzystaniem tworzy się powłoki grubowarstwowe i cechuje się wysokim stopniem elastyczności. Można ją wykorzystać do wykonywania pionowych i poziomych izolacji typu lekkiego oraz ciężkiego.
masa bitumiczna

Masa asfaltowa – zastosowanie

Masę bitumiczną stosuje się w szczególności przy robotach drogowych, a dokładnie remontach nawierzchni, a także w celu uzupełnienia tworzących się w niej ubytków. Materiał wykorzystywany jest nie tylko do naprawy jezdni, ale również parkingów, ścieżek, podjazdów, placów, a także wszystkich pozostałych elementów infrastruktury drogowej wykonanych z asfaltu.

Masa do stosowana na zimno, świetnie sprawdzi się także przy drobniejszych pracach, np. wyrównywanie powierzchni przy kratkach odpływowych, fragmentach krawężników czy studzienkach odpływowych.

Jednak zastosowanie masy bitumicznej jest dużo szersze. Materiał ten wykorzystywany jest również w budownictwie – przy jego pomocy wykonuje się hydroizolację fundamentów oraz ław budynków. Materiały bitumiczne pozwalają również na przeciwwilgociowe zabezpieczenie ścian oraz podłóg w garażach i piwnicach, jak również całych tarasów i balkonów. Często stosuje się je jako izolację poziomą w konstrukcjach stropodachów odwróconych.

Tego typu produkty na rynku budowlanym zazwyczaj dostępne są w postaci gotowej do użycia. Można także nabyć masę bitumiczną w workach, którą zazwyczaj stosuje się do renowacji nawierzchni, a także w sprayu, jako farbę kryjącą rdzę.

Masa z bitumu – zalety

Masa asfaltowa jest bardzo popularna, gdyż przy jej pomocy można przeprowadzać szybkie naprawy. To bardzo ważne, zwłaszcza podczas wykonywania remontów nawierzchni, które na co dzień służą wielu użytkownikom. Ponadto masy bitumiczne można aplikować niezależnie od panującej pogody czy też pory roku. Materiał ten wykazuje długą żywotność, wysoką trwałość oraz dużą odporność na obciążenia mechaniczne oraz statyczne. Tworzą doskonałą powłokę izolacyjną.

Aby stosować masę bitumiczną na zimno, nie jest konieczne wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu naprawa uszkodzeń jest nie tylko sprawna, ale także stosunkowo niedroga. Wystarczy jedynie oczyścić nawierzchnię z zanieczyszczeń, wyłożyć mieszankę, a następnie równomiernie rozprowadzić oraz ubić. W ten sposób przygotowaną powierzchnię, można użytkować od razu po wykonaniu prac.  Maszyna drogowa do produkcji masy bitumicznej nie jest potrzebna. Ponadto masę tą stosuje się dużo łatwiej niż asfalt lany czy emulsje asfaltowe.

Gotowe masy asfaltowe są łatwe w użyciu

Masy bitumiczne nie tylko izolują grunt przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, ale jest również odporna na działanie promieniowania słonecznego. Pamiętajmy także, że lekko wilgotne podłoże lepiej wiąże.  Sprawdzi się też w miejscach, gdzie panują niskie temperatury. Właściwie przygotowana mieszanka pozwala osiągnąć wysoką przyczepność ogumienia do powierzchni. Dzięki temu samochody bardzo łatwo pokonują zakręty, a czas hamownia wyraźnie się skraca. Bitum występuje też w naturalnych złożach lub jako składnik asfaltu naturalnego ( asfalty naturalne)

Uniwersalność użycia, dostępność oraz łatwość aplikacji powoduje, że masy bitumiczne są bardzo często wykorzystywane w budownictwie i pracach renowacyjnych. Właściwy dobór składników to gwarancja uzyskania świetnej ochrony przed wilgocią, a także działaniem innych czynników zewnętrznych. Masy asfaltowo-polimerowe – pozwalają na wykonanie izolacji pionowych i poziomych typu lekkiego.Można stosować je także wewnątrz budynków, czasami zawierają specjalne zbrojenie dzięki czemu można używać jej w miejscach zalegania wody. Gotowa masa dostępna bezpośrednio u nas – sprawdź ofertę Bitumer. Z kolei do klejenia papy polecamy lepik na gorąco. Hydroizolacja bitumiczna na bazie emulsji bitumicznej jest doskonałą izolacją powierzchniową oraz izolacja przeciwwilgociowa. Asfalt bitumiczny jest mieszanką kruszyw i  najczęściej jest używany do remontów nawierzchni bitumicznych ale również w budownictwie drogowym.

Czy masa bitumiczna jest szkodliwa?

Masa bitumiczna, czyli substancja pochodząca z ropy naftowej, jest składnikiem wielu produktów używanych na co dzień, takich jak asfalt, dachówka bitumiczna, izolacje, kleje czy farby. Pomimo jej powszechnej obecności, jej wpływ na zdrowie i środowisko budzi pewne obawy. Materiały bitumiczne emitują lotne związki organiczne (VOCs), które mogą mieć negatywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie, mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak ból głowy, podrażnienia gardła, nudności, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do poważniejszych problemów z układem oddechowym. Co więcej, podczas produkcji, aplikacji oraz recyklingu produktów bitumicznych wydzielane są szkodliwe substancje, które mogą wpływać na środowisko, zwłaszcza wodę i glebę. Z drugiej strony, bitum jest niezbędny w wielu sektorach przemysłu i budownictwa, gdzie odgrywa kluczową rolę jako trwały i efektywny materiał izolacyjny i budowlany. Dlatego istotne jest, aby dążyć do zmniejszania emisji szkodliwych substancji podczas jego produkcji i stosowania oraz do poprawy procesów recyklingu. Czytaj także: asfalt w kostkach, jakie ma właściwości? oraz Asfalt na zimno – zastosowanie i wytrzymałość